Stabilizacja kończyny dolnej

Kilka słów o… pupie, czyli trochę o stabilizacji kończyny dolnej.

W ciele człowieka główną rolę w stabilności odgrywa centrum czyli tułów a także obręcze, biodrowa oraz barkowa.
Nie jesteśmy w stanie zbudować stabilności kończyny dolnej w momencie, gdy centrum a w tym przypadku tułów oraz obręcz biodrowa są niewydolne mięśniowo.
Dzisiaj kilka faktów na temat obręczy biodrowej oraz mięśnia pośladkowego średniego, który wydaje się być kluczowym mięśniem
w kwestii kontroli rotacji wewnętrznej oraz przywiedzenia w stawie biodrowym. Ruchy te w nadmiernym i niekontrolowanym zakresie mają wpływ zarówno na staw kolanowy jak i skokowy, powodując urazy w narządzie ruchu będące następstwem przeciążeń spowodowanych złą biomechaniką. Mięsień pośladkowy średni zlokalizowany jest na bocznej powierzchni biodra, w swojej pracy odpowiada za ruch odwiedzenia i rotacji zewnętrznej w stawie biodrowym oraz stabilizację miednicy w trakcie przenoszenia kończyny na przykład podczas chodu lub biegu. Pracę tego mięśnia jak każdego innego podzielić można na koncentryczną, kiedy to jego przyczepy zbliżają się do siebie (rotacja zewnętrzna oraz odwiedzenie), a także ekscentryczną, gdy jego przyczepy oddalają się od siebie (rotacja wewnętrzna oraz przywiedzenie), wyróżnić możemy również pracę izometryczną, w której przyczepy mięśniowe pozostają w tej samej odległości, zwiększa się natomiast napięcie mięśniowe. I właśnie praca ekscentryczna w tym przypadku odgrywa kluczowe znaczenie w kwestii profilaktyki dolegliwości bólowych kończyn dolnej. Niekontrolowana rotacja wewnętrzna oraz przywiedzenie w stawie biodrowym powodują ruch koślawienia kończyny dolnej, co wpływa na złą biomechanikę całej kończyny.
W przypadku stawu kolanowego podczas chodu, biegu czy skoków przy niewydolności mięśnia pośladkowego średniego kolano ucieka do środka, co może wpływać na:
– nadmierne rozciąganie i przeciążanie więzadła krzyżowego przedniego prowadzące często do jego uszkodzenia (naciągnięcia, naderwania czy nawet zerwania)
– podrażnienie struktur po stronie przyśrodkowej stawu wynikające z ich rozciągnięcia
– uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej poprzez zbyt duże „otwieranie” stawu po tej stronie
– uszkodzenie łąkotki bocznej poprzez wywieranie zbyt dużej kompresji na nią
– powstawanie dolegliwości bólowych w stawie rzepkowo-udowym
– powstawanie zespołu pasma biodrowo-piszczelowego
Jeżeli jesteś amatorem aktywności fizycznej czy też wysiłek podejmujesz w bardziej profesjonalnym charakterze warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty w celu sprawdzenia się oraz oceny ryzyka wystąpienia urazu. Za pomocą kilku testów jesteśmy w stanie znaleźć słabe ogniwo w narządzie ruchu. Każde przeciążenie wynikające z faktu niewłaściwej pracy mięśni prowadzić może do występowania urazów, a te wymagają od nas wzięcia przymusowego urlopu od podejmowania jakichkolwiek wysiłków, a przecież wszyscy lubimy się ruszać, ponieważ ruch to zdrowie!

Fizjoterapeuta
Mariusz Szulc
Na Zdrowie Gdynia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.