Co się kryje w Twoim brzuchu?

Co się kryje w Twoim brzuchu? Co ma wspólnego leczenie refluksu z prawidłowym oddychaniem? I dlaczego właściwie fizjoterapeuta dotyka nam brzucha, kiedy przychodzimy z bólem pleców?

W naszym brzuchu znajduje się wiele narządów m.in. żołądek, wątroba, śledziona, dwunastnica, jelita. Wszystko zawieszone jest w „worku”, czyli otrzewnej.

Tuż pod żebrami opasając tułów znajduje się bardzo ważny mięsień oddechowy, czyli przepona. Od razu warto się przy niej zatrzymać, ponieważ dzięki prawidłowo pracującej przeponie dobrze pracuje np. Twój kręgosłup, przełyk czy mięśnie szyi. Jak to możliwe?

Przepona ma przyczepy w kilku miejscach: mostek, żebra od 5 do 10, kręgosłup na wysokości 2 i 3 kręgu lędźwiowego (L2-L3).

Jest unerwiona poprzez nerw przeponowy, którego włókna mają wyjście z odcinka szyjnego kręgosłupa (to właśnie podrażnienie tego nerwu jest sprawcą tego, że czasem miewamy czkawkę).

W przeponie znajduje się kilka otworów, przez które przechodzą struktury takie jak żyła główna, aorta i przełyk poprzez rozwór żołądkowo-przełykowy).

Przepona porusza się około 22 tys. razy na dobę ok. 4cm w górę i w dół pociągając za sobą narządy wewnętrzne. Jeśli przepona pracuje nieprawidłowo, jest napięta to ruchy te są utrudnione, przełyk jest ściskany, co ma wpływ na żołądek. Może powstać refluks, czyli cofanie się treści pokarmowej, podrażnienie przełyku, bóle w okolicy żołądka a w późniejszym czasie nawet jego wrzody.

Nieprawidłowo pracująca przepona może także wpływać na bóle odcinka lędźwiowego przenosząc napięcia w te okolice (pamiętamy o miejscu przyczepu L2-L3?). Może to działać również w drugą stronę. Drażnione są również struktury unerwiane z tej okolicy kręgosłupa np. kolano. Czy może boleć kolano poprzez problemy z brzuchem? Oczywiście.

Co wspólnego z przeponą mają mięśnie znajdujące się z boku naszej szyi tzw. mięśnie pochyłe? Unerwione są poprzez ten sam nerw przeponowy. Gdy nerw jest bodźcowany nieprawidłową pracą przepony lub odcinka szyjnego kręgosłupa, będzie bodźcował wszystkie struktury przez siebie unerwione. Dlatego fizjoterapeuta chcąc rozluźnić Twój kark i szyję będzie również pracował na brzuchu i przeponie.

To tylko kilka z siatki połączeń naszego organizmu. U każdego pacjenta zależności mogą być inne.

A dlaczego właściwie przepona może się napiąć? Przyczyn może być sporo: dyskopatie lub urazy w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, problemy z kolanem, alergie pokarmowe, nieprawidłowa dieta co prowadzi do przebodźcowania żołądka i jelit, nieprawidłowości w odcinku szyjnym kręgosłupa, stres (prowadzący do automatycznego wstrzymywania oddechu lub spłycenia oddechu), operacje w okolicy jamy brzusznej i pozostałe nierozpracowane blizny, które mogą zaburzać pracę tkanek i wiele innych.

Co możesz zrobić sam/sama? Oddychaj. Oddychaj przeponą. Jak?

Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami, jedną rękę połóż na brzuchu, drugą na klatce piersiowej. Teraz weź wdech nosem i staraj się, aby wtedy Twój brzuch urósł. Przy długim wydechu ustami spraw, aby brzuch został wciągnięty. Jeśli na początku Ci się nie uda lub widzisz, że porusza się jedynie klatka piersiowa a nie Twój brzuch nie przejmuj się: jest to do wyćwiczenia. Ćwicz kilka oddechów jednorazowo – tyle wystarczy do tego, aby już Twoja przepona się „rozruszała” a układ nerwowy otrzymał odpowiednie bodźce.

Większość pacjentów, którzy trafili do mnie z objawami refluksu żołądkowo-przełykowego potwierdziło, że poprzez oddychanie przeponowe poprawiło swoje funkcjonowanie.
Dodatkowo pamiętajmy, że oddychanie przeponowe działa również uspokajająco oraz hamuje reakcje „ścisku żołądka” podczas sytuacji stresowych.

Teraz rada „pooddychaj i policz do 10” może wydawać się bardziej logiczna.

 

Fizjoterapeuta
Dorota Irzycka
Na Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.